AKTUALITY

OTEVŘENO

Po-Pá: 7-20h, So: 10-17h

Kobližná 13, Brno

KLAUDIE ŠVRČKOVÁ – VÝSTAVA

červenec – srpen 2022

Klaudie Švrčková (1998)

Klaudie Švrčková patří mezi malíře současného moderního umění a již v mladém věku má za sebou nemalou řadu autorských výstav. Pochází z českopolského pohraničí, na které ráda vzpomíná při svých aktuálních studiích v Brně.

/aneb odjakživa self-taught painter.

V roce 1998 se narodila ve městě Český Těšín ve Slezsku. Město bylo v roce 1938 připojeno k Polské republice, následně zde však s příchodem druhé světové války vznikl zajatecký tábor Stalag VIII D Teschen a město bylo připojeno k Německu. Jelikož byl po válce Český Těšín úspěšně přiřazen České republice zpátky a nyní je jedním z nejvýznamnějších a nejfrekventovanějších hraničních přechodů do Polské republiky a města Cieszyn, měla Klaudie Švrčková již od útlého věku možnost pozorovat a učit se věcem jak z Česka, tak i sousedního zahraničí.

Po svém úspěšném ukončení středního studia na osmiletém gymnáziu se stala současnou studentkou Fakulty podnikatelské VUT v Brně.

Klaudie Švrčková se kresbě a malbě věnovala již od útlého věku. Díky rodičům, kteří s ní od prvních let neustále tvořili a kreslili, se v ní začal probouzet talent. I přesto, že nikdy nenavštívila kurz či školu umění, v umění nacházela smysl a o to větší motivaci pracovat na své tvorbě usilovněji doma. Byla v tom touha se zlepšovat a pracovat stále na větších projektech. Od roku 2015 se tak její zájem i barvy přesunuly především na plátno.  

Dnešní tvorba

Středobodem její tvorby zůstává kombinace akrylo-temperové malby s prvky popArtu a novodobého stylu zasazeného především do portrétů. Autorčina technika malby je pro oči rychle rozpoznatelná. Na svých obrazech často pracuje s omezenou škálou barev, které se uplatňují prostřednictvím jasně definovaných ploch. Popartově laděné malby svým charakteristickým způsobem reflektují pocity, názory, problémy i radosti lidí z jednoho unikátního světa. Světa ve kterém žijeme, a ve kterém chce autorka upozornit na maličkosti. Také na nutnost přemýšlet nad smyslem a formou lidského času a života na této jedinečné planetě.

​Svou první výstavu Klaudie Švrčková zahájila v Brně v roce 2018. Od té doby se svou uměleckou kariérou nezahálela a podařila se jí sklidit řada úspěchů. Za poslední dva roky se celkem dvakrát podílela na společné mezinárodní výstavě u příležitosti festivalu “Otevřené ateliéry” v polské galerii a realizovala dalších 29 sólových výstav po celé České republice. V roce 2018 a 2019 o ní napsal také novinový článek zpravodaj Hutník.

Za vším úspěchem stojí autorčina vášeň v tvorbě a vyjadřování se. Také však podpora rodiny, přátel a obdivovatelů jejího umění, za které je autorka neskutečně vděčná.

Probíhající výstavy můžete sledovat zde na stránce ve výstavách nebo na Facebooku či Instagramu

OŘÍŠKY NA KOBLIŽNÉ V BRNĚ

Přivítáme Vás každý všední den mezi 7-20h, So: 10-17h Ne: zavřeno ulice Kobližná 13 v Brně