AKTUALITY

OTEVŘENO

Po-Pá: 7-20h, So: 10-17h

Kobližná 13, Brno

KAYA na Kobližné

Můžete se těšit na výstavu obrázků od Karla Briana.

Karel Burian

Dovolte, abychom Vám se ctí představili malíře a všestranného umělce Karla Buriana. Tento neakademický snový malíř se přeci jenom akademicky vzdělával, a to na Pražské FAMU, kde zakončil své úplné vzdělání absolutoriem v roce 1990. Svou tvorbu představil na dvou vernisážích v roce 2011 a 2012. Ostatní tvorba se objevila jako doprovodný program brněnského kongresu lékařů, ale také svá díla prezentoval v prostorách „U královny Elišky“. Umělec maluje pod pseudonymem KAYA a obratně se roky skrýval za profesí televizního producenta, ředitele rádia Petrov nebo i ředitele České televize Brno. V současnosti již tvoří převážně pro depozitní sbírky ve Švýcarsku a jižní Francii, kde je jeho kult označován jako „Metafyzicky nemačkavý naivista, se sklony k dekadenci“. K jeho tvorbě odborníci přisuzují citaci „Snové nadpřirozené krásno surreálna, jako milé obrázky, které uchvátí“.

Příkladem tvorby je Žlutá ponorka v zelené trávě, ze sbírek významného fotografa Jefa Kratochvíla, nebo Kouření v trávě dýmkařského guru a vlastníka doutníkového království doktora Stanislava, či klapka Kakání v trávěJabko velký jak sviňa, On se dívá, Růžový hroch v pampeliškách, Jabka podle Evropské unie a filmová klapka Růžový kocour.

V poslední době se velmi sporadicky objevuje v umělcově tvorbě i  ojedinělá  krajinářská tvorba s jeho typickým způsobem ztvárnění „taženého akrylu“, která je možná ovlivněna současným obdobím a mezi  sběrateli velmi ceněná.

www.karelburian.com

 

OŘÍŠKY NA KOBLIŽNÉ V BRNĚ

Přivítáme Vás každý všední den mezi 7-20h, So: 10-17h Ne: zavřeno ulice Kobližná 13 v Brně