AKTUALITY

OTEVŘENO

Po-Pá: 7-20h, So: 10-17h

Kobližná 13, Brno

VÝSTAVA – ROMANA ŠTRYNCL

květen – červen

R O M A N A Š T R Y N C L
rodačka z Brna, která v roce 1991 získala tituly Miss Morava a Miss Sympatie. Poté se nevěnovala modelingu, ale coby „zběhlá“ studentka architektury setrvala v umělecké oblasti. Byla spoluzakladatelkou prvního umělecko-obchodního centra „Zadní trakt“ (Brno, 1993), své výtvarné nadání promítala do módních návrhů pod značkou „Romy Rose“ (šaty z jejích kolekcí si vybrala např. i Chantal Poullain), pořádala společenské akce a spolupracovala s modelingovými agenturami jako choreografka.
V současné době především maluje. V její tvorbě převažují oleje, ale ráda se vrací i k perokresbě a akvarelu. První dvojvýstava olejomaleb se uskutečnila 01.11.2001 v Galerii Milana Zezuly v Městském divadle a kavárně Galeryje (Brno). Od roku 2011 působí jako kurátorka v různých galeriích. Téměř všechny Romaniny výtvarné projekty vznikají v úzkém propojení s texty mnoha forem (básně, povídky, symboly). Pro obrazy z cyklu „Královny slz a ostružin“ (2011) se staly inspirací básně ze stejnojmenného almanachu současné ženské milostné poezie, v němž publikovalo svou tvorbu 44 současných českých básnířek. Almanach uspořádala k vydání spisovatelka a básnířka Sylva Lauerová, Romana je autorkou obrazu, který tvoří obálku knihy. Průběžně vznikají grafiky na motivy básní Aleny Vávrové, a také práce ze souboru „BÁBY“ (variace na téma jedné básně). Cit pro výtvarno se projevil i v sérii gastronomických večerů s názvem „KULINARIUM“, v nichž se snoubí lahodné pokrmy s vernisážemi výstav. KULINARIA pořádala od roku 2012 a zatím má na svém kontě 31 tematických menu. Tento projekt dal vzniknout souboru grafik „Kuliohlédnutí“ (ve zkratce přinášejí vtipné propojení menu a rukopisu autora, který při dané gastronomické akci vystavoval).
V roce 2014 se zrodil projekt KOČKA DENNĚ, soubor 365 perokreseb. Výběr z této série byl prezentován na mezinárodní výstavě v Nové Manéži v Moskvě „Котики в Манеже – Pussycats at the Manege“ (2014/ 2015), jež poukazovala na fakt, že kočky vždy tvořily nedílnou součást výtvarného umění. Některé perokresby doplnily texty v almanachu „KOČKOVÁNÍ“, jeho obálku zdobí obraz „P. D.“ Pro Kočky SOS Hodonín byl na rok 2016 vydán první Romanin autorský a zároveň sponzorský kalendář s kočičími i lidskými jmény.
Nejčerstvější novinkou je básnická sbírka „Klóketen“, ve které poezii Sylvy Lauerové doplňují Romaniny ilustrace. Obě autorky sbírku slavnostně pokřtily 13.09.2022 v Galerii Architektury Brno.

G A L E R I E F E L I D A E působí od 31.07.2017 jako první autorská galerie nabízející průřez kočičí tvorbou Romany Štryncl. V Kočkafé Schrödinger, největší kočičí kavárně ve střední Evropě, našla své místo začátkem roku 2022 a naleznete ji v Brně na Dominikánském náměstí 5. Autorka postupně oslovuje prověřené útulky po celé republice. Namaluje jimi vybranou kočku jejíž obraz draží po dobu výstavy na stránkách útulku a celá částka jde přímo na jeho účet.
První výstava spojená s aukcí obrazu pro kočičí útulek proběhla v Divadle Bolka Polívky v roce 2013. „Celý projekt funguje nejen jako jednorázové získání finanční částky, ale především přibližuje problematiku útulkových zvířat, propojuje lidi a věřím, že vede i k zamyšlení a větší všímavosti“. V listopadu 2018 proběhla 15. aukce v rámci festivalu Literární Františkovy Lázně, kmotrou byla paní Hana Maciuchová a podařilo se vybrat rekordních 27tis – 23. aukce pro Kočičí dům u Mourečka v Bílovci tento rekord překonala částkou 50tis. – 26. aukce všechny překvapila částkou 100tis. Ve prospěch útulků Romana vydražila své olejomalby za více než 570tis. .
Od roku 2013 vzniká soubor kočičích olejomaleb s názvem „Souhvězdí Bohumila Hrabala“. Obrazy jsou inspirovány a obohaceny poezií františkolázeňské básnířky Aleny Vávrové. Ta se s Bohumilem Hrabalem osobně znala a jako jediná v historii obdržela cenu z jeho nadace. Od léta 2016 Romana rozšiřuje kolekce „ZeMě“, „ZeMěKočky“ a „MaléKočky“. V souboru ZeMě – útržky poskládané z cest, pocitů a snů – objevíte olejomalby rytíře, králíčka i fotbalový míč a nechybí ani všudypřítomné kočky. Jako malý kvíz jsou ukryty v každém obrazu. V ZeMěKočkách pak hrají kočky hlavní roli. „FELIDAEkoberce“ jsou nekonečná řada obrazů inspirovaná větou z kočičí detektivky : „…v přízračném světle, dopadajícím z ulice, vypadala ta masa našinců jako heboučký koberec. Modré, zelené, žluté a oříškově hnědé oči z něj zářily jako fosforeskující skleněné korálky, v nichž se zračilo napětí a netrpělivost…“. Kolekci “FELIDAE“ dominuje motiv kráčející kočky, která může být kýmkoli a čímkoli.


www.stryncl.cz

OŘÍŠKY NA KOBLIŽNÉ V BRNĚ

Přivítáme Vás každý všední den mezi 7-20h, So: 10-17h Ne: zavřeno ulice Kobližná 13 v Brně